Příručka PRisty #5: Jak sestavit medialist
Jsme tým PR specialistů z Brna. Děláme PR se vším, co k němu patří. Integrovaně. Efektivně. Kreativně. Od vztahů s médii, přes obsahový marketing po Employer Branding.
20337
post-template-default,single,single-post,postid-20337,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive
 

Příručka PRisty #5:
Jak sestavit medialist,
aby tiskovky nekončily
ve spamu

Příručka PRisty #5:
Jak sestavit medialist,
aby tiskovky nekončily
ve spamu

Máte skvěle vymyšlenou PR strategii a téma, za které by vám ti praví novináři mohli utrhnout ruce? I tak se toho ale ještě může pořád hodně pokazit. Například tím, že podklady pošlete redaktorovi, který téma nemá na starosti. Nebo ještě hůř, do média, které o tématu vůbec nepíše. Stručně a jasně: Musíte vědět, jaká média a konkrétní redaktoři se tématu věnují a udržovat si o tom přehled. Bez pečlivě připravené databáze to ale nepůjde. Jak ji ale připravit?

 

 

Krok č. 1: Sestavujeme seznam médií

 

Logicky musíme nejdřív vybrat médií a až pak v nich najít redaktory, kteří se zaměřují na požadovanou oblast. Jak na to?

 

 • Můžeme předpokládat, že jako PRista máte dostatečný přehled o mediální scéně a prostě víte, kam téma nabídnout. Jste si ale jistý, že tato média sleduje zrovna cílová skupina vaše nebo vašeho klienta?

 

 

 • Raději ale předpokládejte, že jste se z nich nedozvěděli úplně všechno (dotazovaní mohli na některé médium zapomenout nebo v mezičase vzniklo další nové) a že budete potřeba seznam ještě doplnit.

 

 • V tom případě využijte seznam médií nebo výsledků vyhledávání na tématické klíčové slovo v některém z monitorovacích aplikací (např. Monitora nebo Newton), případně zkuste typově podobná média najít v online knihovnách, v mediální sekci Alza.cz nebo předplatitelské službě Send.cz. Možností je spousta a chybu neuděláte ani, když si pečlivě zagooglujete nebo (v rámci kondičního cvičení) oběhnete několik trafik.

 

 

Krok č. 2: Vybíráme konkrétní novináře

 

Seznam médií máme připravený, teď ještě získat kontakty na konkrétní novináře. Ideální je samozřejmě neposílat podklady na redakční mail, ale novináři, který se o ně opravdu zajímá a kterému by mohli při jeho práci pomoci. Jak redaktory vytipovat?

 

 • V optimálním případě je už znáte z předcházející spolupráce.

 

 • Nebo v daném médiu znáte z minula alespoň jiného redaktora. Zeptejte se ho, který kolega píše o potřebném tématu.

 

 • Pokud pro vás není reálná ani tato varianta, musíte ho vypátrat sami. Pomůže vám v tom opět některý z monitorovacích nástrojů, jako je např. Monitora.

 

 • Jestli k podobné službě nemáte přístup, budete muset hledat ručně. V online médiích to jde jednoduše, u magazínů si budete muset pořídit papírový výtisk nebo online verzi. Ono to konec konců vůbec není na škodu. Alespoň si médium dostatečně osaháte a budete vědět nejen, kdo o tématu píše, ale také jak a v jakých rubrikách. Díky tomu dokážete podklady redaktorovi připravit opravdu na míru.

 

 • Kontakty na redaktory pak většinou najdete v tiráži. V horším případě si budete muset zahrát na soukromé očko a kontakt vypátrat jinak (např. e-mail se dá často velmi snadno logicky odvodit).

 

 

Pár rad na závěr

 

 • Média a kontakty na konkrétní redaktory si rozdělte nejlépe tematicky a tak, ať snadno co nejrychleji vyfiltrujete ty kontakty, které zrovna potřebujete. Bude se vám s ním nejen dobře pracovat, ale také budete mít jistotu, že neposíláte informace na nesmyslné kontakty.

 

 • Mediální trh neustále sledujte a kontakty aktualizujte. Redaktoři se mění celkem často.

 

 • A nejdůležitější tip na závěr: Při sestavování medialistu nezapomínejte na to, že nejde o kvantitu, ale o kvalitu. Medialist sestavený podle potřeb klienta a na míru tématu je základem úspěchu, ne tisková zpráva rozeslaná na stovku redakčních mailů.
Václav Baženov
vaclav@kreativnibublina.cz

Po letech strávených v agentuře se rozhodl dělat PR jinak. S Martinem Čepičkou založil Kreativní Bublinu a společně pomáhají klientům z nejrůznějších odvětví. Václav se specializuje na PR a obsahový marketing, svou sílu ale čerpá z pevných marketingových základů. Díky tomu dokáže PR vnímat z širší perspektivy potřeb každého klienta a pomoci mu v jeho boji za spokojenými zákazníky.